xdm ve kdm


Geçtiğimiz hafta Pardus 2009′ da yaptığım güncelleme sonrasında sistemime direk olarak giriş yapamamaktaydım. Günceleştirmelere bakmak, sorunun bundan olabileceği ilk önce aklıma gelmedi. Sistemim ile biraz uğraştıktan sonra başarısız oldum. İki üç konsoldan;

kullanıcı adım, parolam, süper kullanıcı, süper kullanıcı parolası, xdm komutlarını kullanarak Kde4 masaüstüme ulaşıyordum. Sonra xorg ile yaşadığım problem aklıma geldi. Hemen xorg.conf dosyası ile uğraşmaya başladım. Fakat sonuç hüsran oldu. Geçmiş Yöneticisi ile boğuştum, olmadı.

service

komutunu yazdığımda xdm pembemsi(kırmızıda olabilir) bir renkte çalışıyor görünüyor ama, çalışmıyordu, süreç sorunlu idi. xdm paketi ile cebelleştim, olmadı. Aklıma /var/log/ dizini altındaki dosyalar geldi ve oraya baktığımda xdm, kdm, xorg ile ilgili dosyalar ilk olarak dikkatimi çekti. içeriklerinden kdm de sorun olduğu ve bununda xkb klavye ile ilgili olduğu kanısına vardım.(nereden estiyse :))

Hemen kdm paketini ekle kaldır ile birinci denememi yaptım ve başarısız oldum. Güncellemeler aklıma geldi, hangi paketleri güncellediğime baktım. Tatatatam kdm paketini güncellemişim. kdm paketini kaldırdım ve sistemi  yeniden başlattığımda sorun ortada yoktu, fakat görsel olarak garip bir pencere ile sisteme giriş yapıyordum doğal olarak. Aşağıdaki depo adresinden kdm güncelleştirmelerine baktım.

http://packages.pardus.org.tr/pardus-2009/

kdm paketinin son güncelleştirmesi delta paketi imiş ve sorun bu paketten kaynaklanıyordu. Bir önceki kdm paketini indirip yeniden kurdum. Mutlu sona ulaştım. Bu arada anladığım kadarı ile delta paketi

/etc/X11/kdm/kdmrc.newconfig gibi bir dosya atıyor problem bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Dosyayı silersenizde düzelmesi gerekli, zaten eski dosya yanında duruyor.

Bilgisayarım Compaq Presario F500 aynı sorunu yaşayanlar bu şekilde çözebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s