Package-Manager Çöktü


Geçtiğimiz gün Pardus 2009 Alfa’ dan Beta’ ya geçişim sırasında paket yöneticisi Kaptan’ nı yüklerken ilginç bir şekilde çöktü. Kde çöküş sinyali verdi. Bende Kde çöktü diyerek mesajı okumadan kapattım. İkinci denememde de Kde çöküş sinyali verince sorunun Pisi paket yöneticisinden kaynaklandığını anladım.  Kaptan’ ı yüklemeye çalışırken latex-unicode paketi ile ilgili bir problem oluştu ve paket yüklemesi iki defa yarıda kaldı. Paket yöneticisi açılmaz oldu. Biraz araştırma yaptıktan sonra http://liste.uludag.org.tr/testci/2008-June/000200.html adresinde sorunuma yakın bir çözüm buldum.

Fakat burada yazılanları ne kadar uygulasam da latex-unicode paketinin zaten sistemde kurulu olduğunu üzerine kurulamayacağını söylüyordu.

rm -rf /var/cache/pisi/packages/* komutunu verdim ve dizinin içeriğini sildim.

pisi rdb

komutu ile paket veri tabanını yeniden inşa etme çalışmalarımda sonuçsuz kaldı. Çünkü latex paketi yine hatayaa sebep oluyordu. Sonra dikkatimi /var/cache/pisi/ dizinindeki packagedb.cache ve installdb.cache dosyaları çekti. Bu iki dosyayı

rm installdb.cache

rm packagedb.cache

komutları ile sildim. Paket yöneticini tekrar çalıştırdım ve sorun halledildi. Alfa-Beta geçişi sırasında bu konuda sorun yaşayanlara belki çözüm olur ve ileride bana tekrar lazım olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s