Microsoft Hızsızlıktan Hüküm Giydi


mebwindows Microsoft şirketi algoritma hırsızlığından hüküm giydi. Bir anti-virüs programının algoritmasını patent ihlali yaparak kullanan Microsoft’ a 388 milyon dolar para cezası verildi.

Microsoft sözcüsü yaptığı açıklamada firmanın patentinin geçerli olmadığını, suçsuz olduklarını ve temyize gideceklerini söylemiş.

Ne güzel sen adamların algoritmasını kullan ama onların patentleri zaten geçersiz de. Biz de kalkalım güzel ülkemin paralarını, onca insanın çalışarak ödediği vergileri, açık kaynak yazılımlar dururken böyle hırsızlıktan kendi ülkesinde hüküm giymiş firmaların yaptığı yazılımlarda kullanalım, bunlara bir nevi destek olalım. Yahu güzelim Pardusumuz dururken (hadi Pardus’ u beğenmediyseniz, Ubuntu var, onu da beğenmediyseniz Debian var, onu da beğenmediyseniz RedHat var, onu da beğenmediyseniz Open Suse var, onu da beğenmediyseniz Fedora var, onu da mı beğenmediniz Mandriva var.) başka sisteme ne gerek var. Bütün bu saydığım sistemler açık kaynak, şeffaf, dalavereli işler yapmazlar. Yok bunlar beğenilmiyorsa, buyrun gidiniz hüküm giymişlerin yazılımları var.

Neyseki son günlerde Pardus ile ilgili güzel haberler gelmeye başladı da biraz biraz ülkemizde bir şeylerin değiştiğini görmeye başladık. İnşallah kamu sektöründen başlamak üzere hızlı bir şekilde açık kaynak yazılımlar kullanılır, paralarımız göz göre göre heba olmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s