Kişisel Bilgisayarda Site Yayınlamak-5


Bu yazıda WindowsXP kullanıları için sunucu kurulumunu anlatacağım. WindowsXP’ de IIS sunucusu mevcut fakat biz içerisinde Apache, Mysql, Php ve Phpmyadmin‘ i barındıran kople çözüm sunan XAMPP programını kuralım. Neden XAMPP kuracağımızı ise şöyle izah edeyim. Apache, MYsql, Php, Phpmyadmin paketlerini içeriyor ve bu programlar açık kaynak programlar yani lisans sıkıntısına girmeziniz. Buraya tıklayarak Xampp sunucusunun Windows versiyonunu indirebilirsiniz.

Şimdi kuracağımız sunucumuzun sürüm bilgilerine göz atalım. (1.7.0 sürümü için)

 • Apache HTTPD 2.2.11 + Openssl 0.9.8i
 • MySQL 5.1.30
 • PHP 5.2.8
 • phpMyAdmin 3.1.1
 • FileZilla FTP Server 0.9.29
 • Mercury Mail Transport System 4.52

İndirdikten sonra kurulumunu aşağıdaki gibi gerçekleştiriyoruz.

İndirdiğiniz xampp-win32-1.7.0-installer.exe dosyasını çift tıklayarak çalıştırın.

Açılan ekranda ingilizce dilini seçiyoruz. Anladığınız üzere Türkçe desteği yok malesef.

giriş ekranı

Klasik Windows kurulumlarında olduğu gibi bundan sonraki ekranlarda Next diyerek devam ediyoruz.

giris1Bu ekranı Next diyerek geçiyoruz.

giris2Bu adımda Xampp’ ı nereye kuracağımızı belirtiyoruz.Bu kısımı da Next diyerek geçiyoruz.

Bu adıma dikkat önemli. Aşağıdaki resime bakarak hangi alanların seçilmesi gerektiğini belirtelim. (Install Apache as service ve Install MySQL as service seçeneklerini seçili hale getirmeliyiz yoksa php dosyalarımız çalışmaz.)

xamppkurulum2

İnstall tuşuna basalım. Kurulum başladı biraz zaman alıcak, bekliyoruz. Yükleme sırasında bir kaç tane siyah dos penceresi açılıp kapanacaktır panik yapmayın, sorun yok.

xamppkurulum1

Finish butonuna basarak kurulumu tamamlayalım.

xamppkurulum3

Karşımıza küçük bir pencere çıkacak orada bize Xampp’ ın kontrol panelini açmak istiyor musunuz? diye soruyor. Açmak istiyoruz (Evet) XAMPP ‘ ın Windows ortamında daha kolay yönetebilmemize yardımcı olacak “XAMPP Control Panel Application” uygulaması ile servisleri durdurup çalıştırabilir veya servisleri yükleyip, kaldırabilirsiniz.

Kontrol panelimiz açıldı.

xamppkontrolpanel

Yukarıdaki resimde, kontrol panel yazılımı ile apache ve mysql elle(manuel) olarak başlatmak için Start tuşlarına basın. Eğer sistem servisi olarak daima otomatik başlatılmasını isterseniz, “Svc” kutucuklarını seçmeniz gerekmektedir.

Apache ve MySql’ i başlattıktan sonra web tarayıcınıza  http://localhost yazarak kurulumunuzu test edebilirsiniz. Listeden İngilizceyi seçtikten sonra aşağıdaki gibi bir resimle karşılaşacağız. Web tarayıcınızda, aşağıdaki resimde de görünen XAMPP demolar ve araçlar sayfası açılacak. Burada tüm demoları ve araçları test edebilirsiniz.

xammpayar

Güvenlik
XAMPP’ da bazı güvenlik açığına sebebiyet verebilecek durumlar bulunmaktadır.
Bunlar:
1. MySQL yöneticisine (root) ait şifre tanımlı değildir.
2. MySQL servisine networkten erişim sağlanabilmektedir.
3. PhpMyAdmin’ e networkten erişim sağlanabilmektedir.

Bu durumları güvenli bir hale getirebilmek için http://localhost/security sayfası çağrılmalıdır. Buradan XAMPP dizinine erişim güvenliği için root şifresi, MySQL ve phpmyadmin root şifreleri tanımlanabilir.

xammpayar1
http://localhost   yerel sunucunuzdaki site çalışmalarınızı görmenizi sağlar.
http://localhost/phpmyadmin/ Phpmyadmin sayfasını açar.
Web’de yayınlamak istediğiniz sayfalarınızı “C:\Program Files\xampp\htdocs” altına atarak tarayıcınızdan çağırabilirsiniz.

Bilgi için www.apachefriends.org sitesine başvurunuz.

Artık sunucu kurulumumuz bitti. Eğer AirTies modem ayarlarımızı doğru yaptıysak(80 porttunu açtıysak), Dyndns bilgilerimizi modeme girdiysek kişisel bilgisayarımızdan internet sitemizi yayınlayabiliriz.

Kişisel Bilgisayarda Site Yayınlamak-5” üzerine 22 düşünce

 1. Bilgiler güzel bunları adım adım yaptım ve güzelce çalışıyor…

  ama sorun var network de bunu nasıl yayınlayacağım… yaklaşık olarak 100 pc var ve sadece şirket içinde olan pclerin görmesini istiyorum…

  bilmem anlatabildimmi

 2. Sadece yerel ağınızda yayınlamak istiyorsunuz. Denemedim fakat AirTies modem ayarlarında yaptığınız 80 portunu açma işleminde kafanıza göre bir port numarası girin örneğin 77 ya da 83 gibi artık yerel ağınızdan ya da kişisel bilgisayarınızdan 83 numaralı portu açtığınızı farz edersek htttp://localhost:83 yazarak ulaşabilirsiniz. Eğer yerel ağınızdakiler bununla ulaşamazlarsa ip numaranız ile ulaşabilirler, örneğin ipniz 192.168.2.55 olsun ve 83 numaralı portu açmış olun http://192.168.2.55:83 ile ulaşabilmeleri lazım. 80 portunu değiştirme sebebimiz bu port ön tanımlı internet portudur. Yani dışarıdan direk adresi bilmeyenler giremez. İnşallah yardımı olur.

 3. Rica ederim. Klasik olcak ama bilgi paylaştıkça çoğalır. Yardımcı olduysa ne mutlu.

 4. Paylaşım için teşekkürler.Benim sorum bunu nasıl kaldıracaz.aspx le çalışıyorum localhost yazdığımda bu program devreye giriyo.iss yi kaldırdım ama bunu kaldıramadım.yardımcı olursanız sevinirim.ben sadece aspx le çalışmak istiyorum

 5. Anladığım kadarı ile Xammp’ ı kaldırmak istiyorsunuz. Programı Windows XP’ ye kurduysanız program ekle kaldır ile kolayca kaldırabilmeniz gerekir. Zaten Xammp sunucusu Asp ile çalışmıyor. IIS’ i kaldırmanıza gerek yok.

 6. Xammp Program ekle kaldır listesinde yok C: de klasör oluşturuyor ordan klasörü silmek istiyorum bu seferde çalışan dosyaları olduğu için silme işlemi yapmıyor.güvenli modda silsem tamamen kaldırabilmiş lurmuyum acaba

 7. Doğru haklısınız siz yazınca hatırladım. Program ekle kaldır ile kaldırılmıyordu.
  Kaldırmak için öncelikle çalışan servisleri durmanı gerekli. Birde sitesindeki kaldırma ile ilgili dokümanları incelerseniz size yardımcı olur. Adresleri aşağıda.
  http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#524 İki türlü kaldırma şekli var ikisi de ilgili bağlantıda yazıyor. Kolay gelsin.

 8. Kendi bilgisayarınızdan ya da aynı ağdaki bir bilgisayardan, tarayıcıya http://siteadı.com yazdığınızda XAMMP veya modem ayarları sayfası gelir. Kendi bilgisayarınızdan sitenizi görmek istiyorsanız; tarayıcınızda http://localhost yazmalısınız. dışarıdan bir bilgisayar ile(internet kafe vb.) http://www.siteadı.com adresini yazınca sitenizin gözükmesi gerekir.

 9. site adinizida yönlendirme sitelerinden yönlendirerek ayarlayabilirs
  iniz ben ben daha once kullanmıştım ama arkadaşlar bunu yapabilmek için static ıp kullanmanız gerekiyor yani sabit ip ayrıca bi bilgi daha kota sorunu olanlar yapmasın sonra fatura kabarık gelir ttnete suç atmayın sitenizi ziyaret eden kişiler siteye girdiği için değil çünki pc niz artık bir sunucu haline geliyor alver yapıyor dışarıyla durup dururken fazla para odemeyin ben den sölemesi hadi kolay gelsin neti sınırsız olanlara . 🙂

 10. dostum ben appserv kullanıyorum wordpress yükledim ve dışarıyada ücretsiz bir domain ile yayınladım.benim sorum wordpress temam yüklenmiyor.ben sunucumda sitemde sorun göremiyorum fakat dışarıdan birisi bağlandıgında wordpress yazılarmı gördüklerini fakat tema resimlerini göremediklerini söylediler.resimler neden yüklenmiyor ? hepsi oldugu yerde ve çalışır durumda.sadece uzaktan görünmüyor.

 11. Bi sorum olacak konu açılalı çok olmuş ama yardımcı olursanız sevinirim. Bilgisayarımda windows7 var ve wampserver’ın son sürümü kurulu. sitem localhostta çalışıyor ancak wampserver’ı çevrimiçi yap dedim ve sitemin alan adı tıklandığında modem arayüzü açılıyor. Evden değil dışardanda aynı oluyor. Ben alanadını aldığım host firmasının web sitesinde alanadını statik ip adresime direkt yönlendir yaptım. ip adresim statik ip dir ttnetten ücret karşılığı yaptırmıştım. şimdi nerde hata yapıyorum websitemi bir türlü yayınlayamadım kaçgündür cevabını bulamadım. modem ayarlarına hiç girmedim bir değişiklik yapmadım yalnız.

 12. Anlatığınız kadarı ile son noktaya kadar gelmişsiniz. YBilgisayarınızın modemden aldığı ip’ yi sabitleyin. Buradan XP için olan videoyu izlerseniz fikir sahibi olursunuz. Birde aynı sayfada Modem ayarları için olan videodaki gibi, yerel ip nizi modeme girip http için 80, ftp sunucusu için 21 numaralı portları açın. Sitenizin yayında olması için wamp sunucusunun çalışıyor durumda olması gerekli.
  Bu arada son yasal düzenleme değişiklik yapılmadı ise kurmaya çalıştığınız sunucu (Telekom’ dan ve gerekli yerlerden izin almadı iseniz) kanun dışı.

 13. Slm. dediğiniz gibi bilgisayarımdaki ip yi sabitledim. 192.16.1.3 olarak sabitledim. alt ağ maskesini kendi belirledi 255.255.255.0 oldu birde varsayılan ağ geçidini 192.168.1.1 yaptım. normalde varsayılan ağ geçidine statik olan ip nomumu yazmam gerekiyo nerde yanlışlık yapıyorum bilmiyorum ama sorunum aynı.
  Modem arayüzündende 80 nolu portu açtım. ftp içinde 21 nolu portu açtım. wampserveri kapattım tekrar açtım yine aynı. tarayıcı adresinde statik ip numaram görünüyor ekranda ise modem arayüzüne gidiyor ve doğal olarak kullanıcı adı şifre istiyor. allahtan şifre varda modemin ayarlarını kurcalayamazlar. birde dyndns.com’a üyelik şartmı? Bu dyndns.com alanadı satın almayanlar için heralde. Benim satınalınmış bir alan adım zaten var. Sorunumu çözmüş değilim.

 14. Evet dyndns alan adı olmayanlar için. Herşey normal gibi. Adresinizi kendi bilgisayarınızdan mı giriyorsunuz? Dışarıdan bir bilgisayardan denediniz mi? Şöyle bir şey de olabilir, siz alan adını dışarıdan aldığınız için ala adı sunucusu (domain name server) bilgilerini girmeniz gerekiyor olabilir, fakat bu durum ile ilgili hiç bir denemem olmadı. Aklımada bir şey gelmiyor. statik ipnizi yazdığınızda modem arayüzüne ulaşmanız, işin dışarı kısmının sorunu olmadığını gösteriyor. Sorun modemden bilgisayara olan kısımda (ya modem ayarlarında ya da wamp sunucuda).

 15. Alan adını başka yerden aldım. alan adını tukladığımda statik ip no ya dönüşüyor. dışardanda aynı. burada belliki alanadı tıklandığında ziyaretçiler benim modeme kadar geliyorlar burası belli. Demekki port ayarlarını yapamıyorum heralde. yani modemden bilgisayarıma yönlendirmeyi beceremiyorum. deneyecez araştıracaz artık napalım. yaparsam burdan bildiririm. yardımların için teşekkür ederim.

 16. Tamam oldu. modemdenmiş. modemi değiştirdim airtiesin kablosuz modemini aldım. bağladım port ayarlarını yaptım çalıştı. kendi bilgisayarımdan modem ayarlarına gidiyor ama dışardan websitem açılıyor.
  Bir kaç sorunum var tabi. mesela google reklamları ziyaretçilere görünmüyor. işin aksi tarafı ben localhosttan siteyi çalıştırdığımda kendim google reklamlarını görebiliyorum. birde admin paneline giremiyorum. ve diğer sayfalar açılmıyor. büyük ihtimalle websitemin ayarlarında site ana dizin yolu yanlış. artık bunları düzeltmeye çalışacağım. Sana bir sorumdaha var biliyorsan yardımcı ol
  siteyi ziyaretçiler tıkladığında tarayıcıdaki alan adı statik ip numarama dönüşüyor ama site açılıyor. yapmak istediğim sitemin alanadı görünmesi tabikide. Herşey için teşekkür ederim…

 17. Sizin adınıza çok sevindim.Bizimlede bilgiyi paylaştığınız için teşekkürederim. Zaten kişiselbilgisayarınızdan sitenizi localhost olarak görübilirsiniz. Dediğiniz site görüntüleme sorunları benimde başımagelmişti. Bunu yanlış hatırlamıyorsam sunucuyu tek biryerden yöneterek çözmüştüm (yani internet kafe vs. gibi dışarıdaki bir bilgisayardan, kurulumu dahi dışarıdan yapmıştım.) Diğer tarafdan artık olay sizin için sunucu yönetimi boyutuna geldi. Site adının ip numarasına dönüşmesi yanlış hatırlamıyorsam isim sunucusu ayarları ile ilgili (domain name server). Bir dosya olacaktı içerisinden ayarlar değiştiriliyordu. Maalesef üzerinden çok zaman geçti ve şuan web sunucu işlemleri ilgi alanım dışında olduğu için kendimi pek geliştiremedim. Dosya ismini hatırlamıyorum. Fakat internette bunun ile ilgili çok döküman var. Değişiklik yaparkenyedek almayı unutmayın yoksa canınız çok sıkılabilir :=) Birde önceki yorumda yazdığım gibi yasal sürece dikkat edin. İyi çalışmalar.

 18. Mrb. bir arkadaşın yardımı ile olayı çözdüm.
  Domain satın aldığım firmanın sitesinde kullanıcı girişi yaptıktan sonra alan adı ayarları sayfasına giriyorsunuz. burada gelişmiş dns ayarları var. bu sayfada a kaydı oluşturuyorsunuz okadar. mail sunucusu içinde buradan ayarlanıyor.
  çözemeyenler a kaydını oluşturmayı bilmiyorlarsa alanadını satın aldıkları firma yöneticilerine rica etsinler ve sabit ip nosunu versinler onlar gerekeni yaparlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s