Kişisel Bilgisayarda Site Yayınlamak-2


İlk bölümde AirTies modem ayarlarımızı yapmıştık. Şimdi bilgisayarımızın yerel IP sini sabitleyelim. IP sabitlemek neden gerekli?
IP sabitlememizin sebebi evimizde aynı modem ile internete bağlanan birden fazla bilgisayar olduğu durumlarda hangi bilgisayarın web sitesi(sunucu) yayını yaptığını modemimize belirtmek için gerekli. Modemler siz belirtmediğiniz sürece bilgisayarlara otomatik olarak IP verirler. Bu sebepten dolayı IP mizi kendimiz belirleyip modeme bildirmemiz en sağlıklısı olacaktır.goruntu-yakalayici2

Pardus 2008.1 işletim sisteminde IP mizi sabitleyebilmek için Pardus->Tasma->İnternet ve Yerel Ağ->Ağ Yöneticisini tıklayarak ulaşabilirsiniz ya da saatin yanındaki Ağ Yöneticisi simgesine sağ tıklayarak Bağlantıları Yönet‘ i seçerek ulaşabilirsiniz. Sonra IP mizi sabitleyeceğimiz bağlantımız sağındaki Ayar simgesine tıklayarak aşağıdaki pencerenin açılmasını sağlayalım. Ben bu örnekte modeme kablosuz bağlatı ile bağlandığımdan dolayı Kablosuz adlı bağlantıdaki IP ayarlarımı yaptım. Siz de hangi tür bağlatı ile modeme ulaşıyorsanız onun ayarlarını yapın.

goruntu-yakalayici3Bu kısımda yapacaklarımız çok kolay. Sadece Ağ ayarları bölümünde ayarlamalar yapacağız.

Elle ayarla kısmını secip aktif hale getirelim. Adres kısmına IP numaramızı yazacağız. Benim modemim AirTies olduğundan IP adresim olarak 192.168.2.xxx gibi bir IP girmem gerekli. Çünkü modem bilgisayarıma 192.168.2.2-192.168.2.254 arasında bir IP yi otomatik olarak atamaktadır. Ben de 192.168.2.10 olarak IP mi atadım.

Ağ maskesi kısmına 255.255.255.0 yazarak geçiyoruz.

Ağ geçidini ise modemimizin aldığı IP 192.168.2.1 olduğundan bunu yazıyoruz ya da boş bırakabiliriz. Siz de kendi modeminize hangi IP ile ulaşıyorsanız onu yazabilirsiniz.

Uygula tuşuna basarak çıkıyoruz. Yerel IP mizi bu şekilde sabitlemiş olduk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s