meb barındırma hizmeti ve okul sitesi


100yil

Milli Eğitim Bakanlığı okullarımıza ücretsiz alan adı ve barındırma alanı vermekte. Bende okulumuzun internet sitesi tasarımı ve güncellemesini yapmaktayım.

Fakat bu hizmet okullarımızın çok fazla sayıda olması, M.E.B. in sunucusunun kötü özelliklerde(yetersiz) olmasından dolayı çileye dönüşebiliyor. Sunucu özellikleri ise şu şekilde:

1-FTP erişimi, Web kontrol paneli, Virüs Koruması, Düzenli Yedekleme, Güvenlik Duvar, Sınırsız Trafik, İstenilen DNS Adının Alınabilmesi/Değiştirilebilmesi, HTML destekleri mevcut.

2-Disk Kotası  50mb, Bant Genişliği 300mbit, MySQL, MSSQL , ORACLE, Access, vb.,ASP,PHP,.NET gibi destekler bulunmamaktadır.

Bilindiği gibi okullarımızın bütçeleri kısıtlı ve okul internet siteleri için yıllık az da olsa bir bütçe ayırmaları gerekiyor. M.E.B.’ in hizmeti bu açıdan çok güzel. Lakin siteyi oluşturan kişiler açısından oldukça zahmetli bir iş. Sonuç olarak Php ya da Asp destekli sunucular olsa içerik yönetim sisitemleri(WordPress, Joomla, PhpNuke vb.) kullanılarak çok daha fonksiyonel okul siteleri tasarlamak mümkün olurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s